سه‌شنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - March 26 2019
کد خبر: 41909
تاریخ انتشار: 25 فروردين 1397 19:22
احتمالات و گمانه زنی‌ها برای شهردار تهران

گزینه‌های احتمالی شهردار؟

با استعفای محمدعلی نجفی این روزها صحبت از افراد واجد شرایط برای حضور در سمت شهردار پایتخت از موضوعات مورد توجه رسانه ها است و با توجه به اهمیت موضوع و مشخص نبودن گزینه‌ها بازار شایعه نیز در این باره بسیار داغ است.
به گزارش راه امروز: سال‌ها بود که اصلاح‌طلبان به دنبال فرصتی برای حضور در عرصه مدیریت شهری تهران بودند و در شورای چهارم تهران تا یک قدمی آن هم آمدند. اما رای الهه راستگو تمام تلاش‌های آنها را نقش برآب کرد و باردیگر قالیباف ردای شهرداری تهران را به تن کرد.

اما بعد از برگزاری انتخابات شورای پنجم بار دیگر این فرصت نصیبشان شد تا خود را در پایتخت محک بزنند و بر همین مبنا با رای اکثریت قاطع محمدعلی نجفی وارد بهشت شد. این انتخاب هرچند بسیار مناسب بود اما عمر آن کوتاه بود و در هفته جاری بعد از فراز و نشیب‌ها و گمانه‌زنی‌های و حواشی بسیار با استعفای نجفی موافقت شد و علی‌الحساب سمیع الله حسینی مکارم به عنوان سرپرست شهرداری تهران انتخاب شد.

انتخابی که با واکنش منفی بسیاری از فعالان اصلاح‌طلب در شبکه‌های اجتماعی و رسانه های رسمی مواجه شد.

البته او تنها فردی نبود که از این انتخاب اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر گلایه داشت و بعد از انتخاب مکارم، موجی از انتقاد در شبکه‌های اجتماعی با هشتک املاک نجومی به راه افتاد. حتی برخی در این میان عنوان کردند که احتمال انتخاب مکارم به عنوان شهردار تهران هم مطرح است. این درحالی است که احتمال آن بسیار کم و نزدیک به صفر است.

زیرا واکنش منفی افکار عمومی به انتخاب مکارم زنگ خطری برای اعضای شورای شهر بود. آنها هرچند توضیحی درباره این انتخاب ارائه نکردند اما به‌طور قطع تمایلی برای انتخاب وی به عنوان شهردار تهران ندارند. اما در کنار مکارم نام‌های برخی افراد مطرح می‌شود که احتمال حضور بعضی از آنها در بهشت نسبت به دیگران بیشتر است.

محسن هاشمی

محسن هاشمی از جمله افرادی است که از همان ابتدا نامش برای حضور در شهرداری مطرح بود. او که در شورای چهارم قربانی الهه راستگو شده بود این‌بار در قامت عضو شورای شهر و رئیس این شورا به حوزه مدیریت شهری بازگشته بود و بسیاری از اصلاح‌طلبان به دنبال حضور او در شهرداری پایتخت بودند.

اما این مسئله بنا به دلایلی نه در سال گذشته عملی شد و نه امسال شرایط به گونه‌ای است که محسن هاشمی به شهرداری برود. یکی از این دلایل حضور او به عنوان عضو و رئیس شورای شهر است که از یک سو طبق تفاهم انتخاباتی میان اصلاح‌طلبان هیچ یک از اعضا نباید به دلیل حضور در شهرداری از شورا خارج شود و از سوی دیگر اصلاح‌طلبان تمایلی ندارند که مهدی چمران به عنوان عضو علی‌البدل وارد شورا شود.

با اینحال همچنان اصرار و تلاش اعضای حزب کارگزاران سازندگی این است که به نوعی بتوانند شرایط را فراهم کنند تا شهردار بعدی از میان آنها باشد و با توجه به سابقه مدیریتی هاشمی در شهرداری، به عقیده آنها و بسیاری دیگر از فعالان سیاسی او بهترین گزینه ممکنه است. هرچند همچنان قول و قرارها مانع از این اتفاق شده‌اند و مخالفان حضور هاشمی در شهردار معتقدند که خروج وی از شورا به معنی بی توجهی به رای مردم است. بنارباین احتمال حضور هاشمی به عنوان شهردار آینده بسیار اندک است.
 
پیروز حناچی

پیروز حناچی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه در دولت یازدهم دانش‌آموخته معماری از دانشگاه تهران و فارغ‌التحصیل دکتری تخصصی مرمت شهری و باززنده سازی شهرهای تاریخی است. حناچی در تاریخ بیست و پنجم مهر ماه ۱۳۹۶ طی حکمی از سوی محمدعلی نجفی، شهردار تهران به سمت معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران منصوب شد.

وی همچنین در دولت اول سیدمحمد خاتمی، معاون نظام مهندسی و اجرای ساختمان وزیر مسکن و شهرسازی و نخستین رئیس مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی معماری و شهرسازی و در دولت دوم اصلاحات، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی بوده است. وی با حکم حسن روحانی، یکی از چهار عضو حقیقی شورای عالی میراث فرهنگی کشور است.

حناچی از جمله افرادی بود که نامش زمان انتخاب شهردار تهران در سال‌ گذشته مطرح بود و بسیاری گمان می‌کردند او به عنوان شهردار راهی بهشت می‌شود اما اینگونه نشد. با اینحال با استعفای نجفی باردیگر نامش برسر زبان‌ها افتاده است عموما قشر غیرسیاسی و مدیریتی او را بهترین گزینه برای سمت شهرداری می‌دانند. ضمن اینکه داخل شورای شهر هم رگه‌های از تمایل به حضور وی دیده می‌شود. لذا می‌توان گفت او احتمالا در ابتدای لیست شورا قرار خواهد گرفت.

محمدعلی افشانی

افشانی دیگر چهره اصلاح‌طلب است که نامش این روزها شنیده می‌شود. او در دولت یازدهم استاندار فارس بود و این‌روزها به عنوان معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهردارها و دهیاری‌ها فعالیت می‌کند. وی معاون سابق وزیر آموزش و پرورش و رئیس سابق سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بوده و در سابقه او معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان نیز به چشم می‌خورد.

همچنین افشانی از جمله افرادی بود که در لیست شش نفره گزینه‌های شورای شهر برای شهردار تهران حضور داشت اما بنا به گفته حجت نظری، نماینده منتخب پنجمین دوره شورای شهر تهران وی جهت حفظ همدلی و انسجام درونی اصلاح‌طلبان از ادامه مسیر انصراف داد. با اینحال حالا بار دیگر نامش برای حضور در شهرداری از گوشه و کنار شنیده می‌شود اما تا این لحظه خبر موثق و دقیقی درباره این احتمال منتشر شنده است. اما به هرحال او نیز با توجه به کارنامه کاریش احتمالا جز گزینه‌های مورد بررسی شورای شهر خواهد بود.

مصطفی سلیمی

سلیمی دیگر فردی است که از او به عنوان گزینه مناسب برای شهرداری تهران یاد می‌شود. او که سابقه شهردار بودن در مناطق 6، 18 و 21 شهرداري تهران را در دوره مديريت محمدباقر قاليباف در پرونده خود دارد، در فاصله تایید شهرداری محمدعلی نجفی توسط وزارت کشور برای چند روز به عنوان سرپرست شهرداری تهران انتخاب شده بود.

از جمله گزینه‌هایی است که اصولگرایان بی‌میل به حضور او در شهردار ینسیتند و حتی برخی رسانه‌های این جریان در زمان بررسی استعفای نجفی، از سلیمی به عنوان گزینه قطعی سرپرستی شهرداری تهران یاد کرده بودند . با همه این تفاسیر هرچند هنوز خبر رسمی منتشر نشده اما نام او هم در لیست گزینه های احتمالی قرار می‌گیرد.

بازار داغ شایعه
اما در کنار این افراد نام برخی دیگر از چهره‌های سیاسی به عنوان گزینه‌های احتمالی طی روزهای اخیر مواجه شد که واکنش‌های بسیاری به همراه داشت. یکی از این افراد محمدرضا عارف بود. او که طی مدت زمان حضور در مجلس عملکردش با انتقادهای بسیاری از سوی فعالان سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه بود، ناگهان نامش به عنوان گزینه احتمالی به میان آمد و همین باعث به راه افتاد موج جدیدی از انتقادها به اصلاح طلبان و عارف شد.

یکی از کاربران در این باره نوشت: «زمزمه‌های شهردارشدن عارف داره شنیده می‌شود، ترک مسئولیت فراکسیون امید مجلس خطای استراتژیک به مراتب بدتری نسبت به ترک ریاست شورای شهر تهران توسط محسن هاشمی برای تصدی شهرداریتهران هستش. وقتی اعتماد و رای مردم راکسب کردیم تا پایان به آن پایبند باشیم» یکی دیگر از کاربران نوشت:« فقط منتظرم آقای عارف شهردار بشه تا آخرین امیدهام به اصلاح طلبان هم از بین بره.»

البته برخی هم ترجیخح داده بودند مخالفتشان را با کمی طنز و شوخی مطرح کنند. یکی از این کاربران نوشت: «ولی عارف شهردار بشه شعارش شهرِ ساکته یحتمل. بس که این بزرگوار به سکوت علاقه داره.» یکی دیگر از کاربران نوشت: «من اینو صرفا در راستای شفاف سازی میگم و اصلا هم تهدید نیست. اما اگر شورای شهر تهران برای سمت شهرداری، عارف انتخاب کنه به نشانه اعتراض میرم اونجا و خودسوزی می‌کنم.»

به هرحال این خبر به مزاق بسیاری خوش نیامد. اما واقعیت این است که حضور محمدرضا عارف در لیست کاندیداها صرفا یک شایعه بود و هیچ تمایلی میان اعضای شورای شهر برای حضور وی در شهرداری وجود ندارد. اما شایعه بعدی اخباری بود که به عقیده برخی، نزدیکان عبدالله جاسبی منتشر کرده بودند.

ماجرا از این قرار بود که بعد عارف نام جاسبی ناگهان در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها به عنوان گزینه احتمالی شهرداری تهران معرفی شد و نخستین خبر در صفحه رسمی روزنامه فرهیختگان منتشر شد. گویا نزدیکان جاسبی به دنبال این بودند تا قبل از لابی با شورای شهر، واکنش افکار عمومی را بسنجند که از شواهد پیداست، نتیجه خوشایندی به همراه نداشت.

یکی از کاربران شبکه اجتماعی در این باره نوشت: «اصلاح طلبان در مورد چهره های مسن اصولگرا دائما انتقاد می کنند. ولی برای شهرداری یک فرد ۷۴ ساله را می خواهند انتخاب کنند.» دیگر کاربر خطاب به محمدجواد حق شناس نوشت: «جناب حق شناس شنیدیم آقای جاسبی را کاندیدای شهرداری تهران کرده اید دلسوزانه عرض می کنم اگر ایشان انتخاب شود همه حامیان شما از شورا بالکل ناامید حواهند شد.»

با همه این تفاسیر هنوز مشخص نیست که اعضای شورای شهر چه افرادی را کاندیدای حضور در بهشت خواهند کرد و کدام یک از آنها به مرحله ارائه برنامه و رای پایانی می‌رسد اما به هرحال تعداد افراد واجد شرایط آنقدر نیست که یک لیست عریض و طویل تشکیل شود. با اینحال باید صبر کرد و دید اعضای شورای شهر آیا از این آزمون موفق بیرون می‌آیند؟ آیا بار دیگر یک انتخاب مناسب انجام می‌دهند؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: