جمعه ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - March 22 2019
کد خبر: 41696
تاریخ انتشار: 21 اسفند 1396 19:16
گزارش سی‌ان‌ان درباره کناره‌گیری قریب‌الوقوع مک‌مستر و دیدار ترامپ با بولتون باعث جدی‌تر شدن بحث ورود بولتون به کاخ سفید شد.
جان بولتون یکی از گزینه‌های اصلی ترامپ برای جایگزینی مک‌مستر است.  از اوایل سال جاری میلادی شایعاتی درباره احتمال کناره‌گیری ژنرال اچ آر مک‌مستر، از سمتش به عنوان مشاور امنیت ملی، منتشر شد. به طور همزمان درباره انتصاب جان بولتون، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل، به جای مک‌مستر گمانه‌زنی‌هایی شد.

در دوم ماه مارس جاری، شبکه سی‌ان‌ان به نقل از «چند منبع آشنا با موضوع» گزارش داد مک‌مستر احتمالا تا پایان ماه از سمت خود کناره‌گیری کرد. منابع این شبکه اعلام کردند که مک‌مستر پس از خروج از کاخ سفید دیگر به ارتش آمریکا بازنخواهد گشت و به عنوان یک ژنرال سه ستاره بازنشست خواهد شد.

همین شبکه سه نامزد محتمل برای جانشینی مک‌مستر معرفی کرد. این افراد استفن بیگان، معاون رئیس شرکت فوردموتور در امور دولتی و عضو ارشد تیم امنیت ملی کاندولیزا رایس در دوره جورج دبیلو بوش، سافرا کاتس، عضو سابق تیم انتقال قدرت به ترامپ، و جان بولتون.

سخنگوی شرکت فورد گفته بیگان هیچ برنامه‌ای برای ترک فورد ندارد و با کاخ سفید درباره هیچ منصبی گفت‌وگو نکرده است. بولتون سابقا برای تصدی منصب معاون وزیر خارجه دولت ترامپ معرفی شده بود و با ترامپ رابطه شخصی خوبی دارد. اما دیدگاه‌های تندش، بخصوص در مسائل خارجی باعث شده، انتصاب او در دولت مناقشه‌برانگیز شود.

احتمال انتصاب بولتون به جای مک‌مستر از اوایل سال جاری میلادی و بخصوص در ماه مارس تقویت شد. در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸، مجله نشنال اینترست طی مقاله‌ای گزارش داد که بولتون همچنان در حلقه نزدیک به ترامپ قرار دارد و یکی از گزینه‌های جدی جانشینی مک‌مستر است.

در ششم مارس جاری، کیتلان کولینز، خبرنگار حوزه کاخ سفید شبکه سی‌ان‌ان طی توئیتی از دیدار ترامپ با بولتون در کاخ سفید خبر داد.

گزارش سی‌ان‌ان درباره کناره‌گیری قریب‌الوقوع مک‌مستر و دیدار ترامپ با بولتون باعث جدی‌تر شدن بحث ورود بولتون به کاخ سفید شد.

گزارش‌ها درباره تحرکات بولتون در کاخ سفید، باعث شد نشریه آتلانتیک یادداشتی در این باره منتشر کند و ورود احتمالی بولتون به حلقه نزدیکان ترامپ را «خیانتی به پایگاه اجتماعی ترامپ» بداند. زیرا به گفته آتلانتیک، مواضع سیاست خارجی ترامپ که باعث پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 شد، با مواضع بولتون متضاد است. بر اساس مواضع ترامپ در حوزه سیاست خارجی، بولتون گزینه مناسبی برای سمت مشاور امنیت ملی نیست.

بولتون درباره رابطه با ایران و کره شمالی مواضع بسیار تندی اتخاذ کرده و سابقا یکی از حامیان جدی حمله به عراق بود. او هم اکنون، تمرکز خود را بر برجام قرار داده و مقالاتی در این باره منتشر می‌کند. در میان مخالفان برجام در آمریکا، او تنها فردی بود که طرح مفصلی برای خروج از برجام به ترامپ ارائه کرد.

بولتون در ۲۸ آگست ۲۰۱۷، طی مقاله مفصلی با عنوان «چگونه از توافق هسته‌ای ایران خارج شویم» در نشریه محافظه‌کار نشنال ریوو، راهکاری برای خروج ترامپ از برجام ارائه داد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: