دوشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - March 25 2019
کد خبر: 41419
تاریخ انتشار: 01 اسفند 1396 15:41
وزیر خارجه سابق آمریکا از درخواست عجیب رهبران پیشین دو کشور عربی درباره ایران خبر داد.
جان کری گفت : «ماجرا به سال ۲۰۱۳ باز می‌گردد هنگامی که نگرانی در چند کشور منطقه درباره برنامه هسته‌ای ایران بیشتر شده بود. ملک عبدالله شخصا به من گفت که تنها کاری که با ایران انجام می‌دهی، زدن آن است.»

به گزارش فرارو به نقل از رأی الیوم، جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان و حسنی مبارک، رئیس‌جمهور اسبق مصر، هر دو از واشینگتن خواسته‌اند قبل از گفت‌وگو با ایران، این کشور را بمباران کند.

کری توضیح داد: «ماجرا به سال ۲۰۱۳ باز می‌گردد هنگامی که نگرانی در چند کشور منطقه درباره برنامه هسته‌ای ایران بیشتر شده بود. ملک عبدالله شخصا به من گفت که تنها کاری که با ایران انجام می‌دهی، زدن آن است.»

وزیر خارجه سابق آمریکا اعلام کرد آمریکا در آن زمان به درخواست پادشاه عربستان اینگونه پاسخ داد که «تهران عملا غنی‌سازی سوخت هسته‌ای را آغاز کرده و حمله نظامی، این پیشرفت را متوقف نخواهد کرد.»

وی افزود: «حسنی مبارک، رئیس‌جمهور اسبق مصر، هم هنگامی که ایران دو ماه تا تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای فاصله داشت، خواستار زدن ایران شد.»

کری در ادامه خواستار حفظ برجام شد و گفت: «من بر این باورم که اروپا و جهان باید اطمینان یابند که این توافق حفظ می‌شود... . آیا جایگزین، بازگشت به گذشته است. ما می‌دانیم که جهان بدون توافق هسته‌ای چگونه خواهد بود. جهان بدون توافق هسته‌ای جای بهتری نخواهد بود.»

اظهارات کری اندکی پس از انتقادات بنیامین نتانیاهو از توافق هسته‌ای مطرح شد. نخست‌وزیر اسرائیل در کنفرانس مونیخ، برجام را «سیاست مماشات» توصیف کرد و گفت: «ایران بزرگترین تهدید در جهان است و سیاست مماشات با آن، فایده‌ای ندارد. ایران به محض پیشرفت برنامه هسته‌ایش، خارج از کنترل خواهد بود.»

گفتنی است که در چند روز گذشته در شهر مونیخ آلمان کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد و در آن ۶۰۰ شخصیت بین المللی از بالاترین مقامات کشور‌ها شرکت کردند. اظهارات کری و نتانیاهو در خلال سخنرانی در همین کنفرانس مطرح شد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: