سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - January 22 2019
کد خبر: 40790
تاریخ انتشار: 02 دی 1396 15:13
گزارشي از حال و هوای «کافه نادری»

تخريب ناتمام «كافه نادري»

تخریبی بخشی از حیاط کافه نادری اگرچه با اطلاع رسانی به موقع متوقف شد اما شواهد و قرائن موید این است که این مکان خاطره انگیز در نهایت تخریب خواهد شد.
انتخاب نوشت: مدت زمان زیادی از اینکه بخشی از حیاط کافه نادری در حال تخریب است، نمی گذرد. این بار یک بنای تاریخی با همراهی دستگاه های اجرایی و سیاست گذاری از نابودی نجات یافت. ماحصل تلاش های صورت گرفته منجر به این شد که مدیر مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اعلام کند: «بر اساس دستور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تا تعیین تکلیف موضوعات اختلافی از لیست مزایده های ستاد خارج شده است.»

اکنون به ظاهر، امنیت به این کافه برگشته. به طوری که هیچ نشانه هایی از خودروهای شهرداری نیست و مشتری های همیشگی و گذری این کافه در رفت و آمد هستند و حتی به قول پیش خدمت ها، همه چیز آرام شده است.

از یکی پیش خدمت های این کافه ماجرای توقف تخریب بخشی از حیاط کافه نادری را اینگونه شرح داد: «چند روز قبل از اینکه خودروهای شهرداری در کوچه کافه مستقر شوند، به مدیر کافه اطلاع داده شد که بخشی از حیاط کافه در مزایده به فروش می رسد، مطلع باشید. هیچ کدام از بچه ها تصور نمی کردیم که این موضوع جدی باشد اما واقعیت این بود که جدی بود. به خوبی می دانستیم که اگر 500 متر از این حیاط کافه فعالیت عمرانی شود کم کم 500 متر دیگر هم اشغال خواهد شد و در کمتر از چند ماه ساخت و ساز کل کافه را نابود خواهد کرد. حدود 7 سال است اینجا مشغول به کارم و می دانم این کافه چقدر برای برخی از مشتری ها اهمیت دارد. برای نمونه هر روز عصر میزی برای یک خانم رزرو است. مشتری هایی از این دست زیاد داریم. خوشبختانه فعلا تخریب متوقف شده است اما همه ما می دانیم که این کافه نهایت تا یک سال آینده پابرجا خواهد بود.»

وی از حمایت مردمی در عدم تخریب ابراز خوشحالی می کرد و وقتی از وی پرسیدم که مسئولان دولتی و مدیریت شهری هنوز پیگیر هستند تا این تخریب صورت نگیرد، می گوید: «چندبار آمدند و رفتند اما در یک هفته گذشته دیگر رفت و آمدی ندیدیم. حتی یکبار با کلی خبرنگار و عکاس آمدند و رفتند اما در حال حاضر دیگر خبری از هیچ کدام نیست. مطمئن هستیم که بعد از گذشت چند ماه و آرام شدن جو در بی خبری مجددا مزایده ها برگزار و ملک واگذار می شود.»

داودی، مدیر کافه نادری حاضر نیست با ما مصاحبه کند؛ می گوید: «حرفهایم را زده ام؛ فعلا همه چیز متوقف شده و باید منتظر بمانیم ببینیم چه می شود. البته امیداریم در آینده نیز ظرفیت های مردمی و فضای رسانه مانع از این شود که فعالیت عمرانی در حیاط کافه انجام شود.»

مالک اصلی کافه نادری در آمریکاست / شک نکنید این کافه بالاخره تخریب خواهد شد؛ حداکثر تا یک سال آینده / عضو شورای شهر: مزایده موجب نگرانی شده بود؛ قرار نبود ملک تخریب شود

مالک اصلی کافه نادری در آمریکاست / شک نکنید این کافه بالاخره تخریب خواهد شد؛ حداکثر تا یک سال آینده / عضو شورای شهر: مزایده موجب نگرانی شده بود؛ قرار نبود ملک تخریب شود

نگرانی ها نسبت به تخریب این کافه به طور جدی در اذهان عمومی وجود دارد. یکی از صاحبان مغازه های اطراف کافه نادری، با بیان اینکه خودورهای شهرداری دو شبانه روز در کوچه کافه مستقر بود به خبرنگار ما می‌گوید: «هر از چندگاهی هم می بینم که باز خودروی شهرداری مستقر شده به هر خبرها به گوششان می رسد و هر وفت احساس خطر کنند، خودروها می آیند و بعد می روند. به هر حال فعال زور شهرداری و میراث فرهنگی به ستاد اجرایی رسیده و کار متوقف شده است اما اصل ماجرا این است که ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با یکی از نهادها درباره این ملک به توافق نهایی رسیده و اگر این توافق نهایی شود شک نکنید کار تمام است و شهرداری و شورای شهر هرگز نمی توانند در مواجه با قدرت و پول این نهادها مقاونت کنند.»

وی می افزاید: «مانع از هرگونه ورود به بخشی از کافه می شوند زیرا در صورت ورود دو نفر و آغاز فعالیت عمرانی اول 500 متر را می گیرند بعد 2500 متر را مصادره می کنند در نهایت هم یک بلوک سیمانی می گذارند و حتی نمی گذارند مالک هم به ساختمان ورود کند. همان اتفاقی که برای باغ سیب مهرشهر افتاد برای کافه نادری می افتد. شک نکنید این بنای تاریخی خراب می شود و یک ساختمان تجاری بزرگ سبز خواهد شد و از آنجا که مالک اصلی امریکا است همه چیز به سرعت انجام می شود.»

مساله اصلی درباره کافه نادری و قصه تخریب توسط سایر کسانی که در اطراف این کافه مغازه دارند یا حتی دست فروش هستند عنوان شد. اینکه همه معتقدند که این کافه در بی خبری و شبانه تخریب و ساخته می شود. استقرار یگان حفاظت شهرداری هم نمی‌تواند دائمی باشد و از آنجا که رئیس ستاد اجرایی ستاد امام (ره) اعلام کرده تا تعیین و تکلیف موضوعات اختلافی فعلا مزایده منتفی است، می توان اعلام کرد که گفته های مردم درباره این کافه به زودی به حقیقت می پیوند.

خلیل آبادی، عضو شورای شهر: قرار نبود ملک تخریب شود
با توجه به نگرانی مردم نسبت به سرانجام این کافه به خلیل آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت و گو کردیم. وی با بیان اینکه بخشی از ملک کافه نادری سندی دارد که در دست یک فرد حقیقی است، می گوید: فعلا مزایده منتفی است. ستاد اجرای نیز سندی برای بخشی از ملک دارد. البته نکته مهم این است که این ملک خریدار نداشت و مزایده موجب نگرانی شده بود.

وی با بیان اینکه قرار نبود ملک تخریب شود و این خبر کمی مساله دار است، از توضیح بیشتر خودداری کرد.

به هر حال آگهی این مزایده از 11 آذر ماه در روزنامه جام جم، 13 آذر در روزنامه ایران، 14 آذر روزنامه همشهری و 18 و 20 آذر در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد. اگرچه فعلا مزایده متوقف شده است. 500 متر از حیاط کافه نادری مورد توجه قرار گرفته و با توجه به اسنادی مبنی بر اینکه این بخش از ملک پیش از این توسط بنیاد شهید مصادر شده بود و بعد به افراد شخصی واگذار شده ، مصادره این بخش از حیات کافه نادری که در بخش جنوبی ملک قرار دارد دور از انتظار نیست.

این کافه از دیرباز پاتوق شخصیت های تاریخی بود اما این روزها بیشتر پاتوق تعدادی از هنرمندان همچون النازشاکردوست، حمید گودرزی و امیدزندگانی است. بیشترین مشتری های این کافه افراد مسنی هستند که از این کافه خاطرات زیادی دارند؛ خاطراتی که معلوم نیست تا یک سال دیگر زیر آوار تخریب خواهند ماند یا خیر.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: